| Shredding Capacity | 1-500 kg/hr |
| Shredding Material | Aluminum Wire Scrap |
| Shredding Machine Type | Double Shaft |
| Model | SM- 600 |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 25-40 HP |
| Cable Wire Diameter | 0.3-25 mm |




Price:
Price 290000.00 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Color : White Blue
Application : Industrial
Automatic Grade : Automatic
Use : Shredding of scrap Paint tin cans
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Color : White Blue
Application : Industrial
Automatic Grade : Automatic
Use : Shredding aluminium bales.
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Color : White Blue
Application : Industrial
Automatic Grade : Automatic
Use : Shredding scrap sheet metal
Price 1000000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Color : Blue White Grey
Application : Industrial
Automatic Grade : Automatic
Use : Industrial