| Brand | Amey Engineers |
| Shredding Material | Paper |
| Shredding Capacity | 1-500 kg/hr |
| Shredding Machine Type | Single Shaft |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 1500 kg Approx |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 415 V |
| Shredding Chamber | 450 x 615 mm (H x W) |
| Machine Size | 1400 x 1100 x 1700 mm (H x W x L) |
| Moter Power | 25 hp |




Price:
Price 600000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Automatic Grade : SemiAutomatic
Frequency : 50 Hertz (HZ)
Color : Blue Yellow
Warranty : 1 Year
Price 390000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Automatic Grade : Automatic
Frequency : 50 Hertz (HZ)
Color : White
Warranty : 1 Year
Price 1200000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Automatic Grade : Automatic
Frequency : 50 Hertz (HZ)
Color : White And Blue
Warranty : 1 Year
Price 380000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Automatic Grade : Automatic
Frequency : 50 Hertz (HZ)
Color : Silver
Warranty : 1 Year