| Material | Stainless Steel |
| Shredding Material | All Plastics,Glass,Metal |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Amey Engineers |
| Number Of Motors | 1 |
| Power | 5 hp |
| Number Of Blades | 5 |
| Frequency | 50 Hz |
| Feeding Size | 360 x 300 mm (H x W) |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 380 V |

Price:
Price 150000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Size : Standard
Application : Industrial
Automatic Grade : SemiAutomatic
Warranty : 1 Year
Price 115000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Size : Standard
Application : Industrial
Automatic Grade : Automatic
Warranty : 1 Year
Price 250000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Size : Standard
Application : Industrial
Automatic Grade : SemiAutomatic
Warranty : 1 Year
Price 140000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Size : Standard
Application : Industrial
Automatic Grade : Automatic
Warranty : 1 Year