| Shredding Material | Waste |
| Shredding Capacity | 1-500 kg/hr |
| Shredding Machine Type | Double Shaft |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Amey Engineers |
| Voltage | 380 V |
| Number Of Shafts | 2 |
| Driven Type | Electric |
| Capacity | 200 kg/hr |
| No of Wheel | 4 Wheel |
| Motor Power | 3 hp |
| Country of Origin | Made in India |

Price:
Price 223000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Color : White Black
Type : Mix Waste Shredder Machine
Warranty : 1 Year
Size : Standard
Price 75000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Color : Grey
Type : OWS3 Organic Waste Shredder Machine
Warranty : 1 Year
Size : Standard
Price 55000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Color : Grey
Type : Amey Organic Waste Shredder
Warranty : 1 Year
Size : Standard
Price 1000000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Color : Grey
Type : Solid Waste Shredder Machine
Warranty : 1 Year
Size : Standard